Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

C Programlama Dili WinBGIm getpixel() ve putpixel() Kullanımı

getpixel() fonksiyonu girdiğimiz koordinattaki pikselin rengini bize geri döndermekte. putpixel() ise girdiğimiz koordinatın rengini değiştirmemizi sağlıyor.
putpixel(x,y,renk) şeklinde kullanılıyor. x,y koordinatlar, renk ise hangi renk ile değiştirmek istiyorsanız onu yazıyorsunuz. putpixel(50,100,RED) şeklinde bir fonksiyon yazdığımızda 50×100 koordinatında ki pikselin rengi kırmızı olur. Bunu görmek biraz zor olacağı için örnekte pikselleri kullanarak bir düz çizgi çizelim.

Örnekte line(50,100,150,100) fonksiyonunun çizeceği yatay çizgiyi piksel piksel renk değiştirerek çizmiş olduk. Örneği biraz daha zorlaştıralım ve grafik ekranındaki her satırı farklı bir renk ile değiştirelim.

Bu örnekte her satırı farklı bir renk ile değiştiriyoruz. Maksimum 16 tane rengimiz olduğundan renk 16 olunca tekrar 0 yapıp başa dönderiyoruz.

getpixel() kullanımı ise putpixel() e göre daha kolay. getpixel(x,y) şeklinde kullanılır ve x, y koordinatının rengini bulur. Değer dönderdiği için renk = getpixel() şeklinde kullanıp renk değişkenini ekrana yazdırabilirsiniz.
Yukarıdaki örnekte kırmızı bir bar çiziyoruz (İçi kırmızı renk bir dikdörtgen). Daha sonra getpixel ile tüm ekranı kontrol ediyoruz. Eğer pikselin rengi kırmızı ise o pikseli 100 piksel sola, 30 piksel aşağıya taşımış oluyoruz. Taşıma işlemi yaparkende kırmızı pikselleri mavi renk olarak ötelemiş oluyoruz. getpixel  ve putpixel kullanarak çok yaratıcı şeyler yapabilirsiniz.

Hakkında Cem Serit


Beni Takip Et

Leave a reply